Pancerne serce - Jo Nesbo

10.3.17

Tytuł: Pancerne serce
Autor: Jo Nesbo
Wydawnictwo: Publicat
Data premiery: 2010-11-10
Ilość stron: 536
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

 "Wszystko zaczyna się od miłości, a nienawiść to tylko druga strona medalu."

Nesbo z wykształcenia jest ekonomistą. Pracował jako dziennikarz i makler. Chciał zostać piłkarzem, jednak te plany musiały pozostać w sferze marzeń ze względu na kontuzję jaka mu się przytrafiła. ostatecznie jest znanym muzykiem i światowej sławy pisarzem.

"Nikt nie jest taki, jak się wydaje, a większość rzeczy oprócz szczerej zdrady to kłamstwo i oszustwo. A tego dnia, kiedy odkryjemy, że sami nie jesteśmy inni, tracimy ochotę, by dalej żyć."


Po rozwiązaniu sprawy Bałwana, która dotknęła w tak koszmarny sposób najbliższych Harry'ego, komisarz Hole porzuca pracę i wyjeżdża do Hongkongu. Stacza się na dno, żyjąc z dnia na dzień, szukając zapomnienia w hazardzie i oparach opium.

Tymczasem w Oslo zostają zamordowane dwie młode kobiety. Podobny sposób dokonania zabójstw wskazuje na tego samego sprawcę - obie dziewczyny mają w ustach dwadzieścia cztery rany powstałe od tajemniczego narzędzia zbrodni. Szef Wydziału Zabójstw decyduje się ściągnąć do Norwegii jedynego człowieka specjalizującego się w seryjnych mordercach - Harry'ego Hole. Wkrótce w spektakularny sposób ginie parlamentarzystka Marit Olsen. Okazuje się, że łańcuch ofiar jeszcze się nie skończył, a wszystkie ślady prowadzą do odludnego górskiego schroniska i przypominającego piekło Konga…

"Niesprawiedliwość jest jak pogoda. Jeśli nie potrafisz z nią żyć, to musisz się przeprowadzić."


Nesbo ma to do siebie, że po serii lepszych kryminałów zdarza się wpadka. "Pancerne serce" wciąga czytelnika od pierwszych stron. Trzeba być jednak skupionym mocno na lekturze, ponieważ  akcja co rusz zmienia swoje miejsce. Dodatkowo należy pamiętać, że Nesbo uwielbia robić czytelnika w balona i podsuwa nam co rusz mylne tropy. Opisy morderstw, które zafundował nam autor mogą mocno pobudzić wyobraźnię czytelnika. Na plus "Pancernego serca" wpływa oczywiście główny bohater. Harry Hole, choć jest alkoholikiem, który dodatkowo lubi hazard nadal jest wyśmienitym detektywem. Każdy jego kolejny ruch jest dokładnie przemyślany, nic nie dzieje się tu bez przyczyny. Wie jakie jest jego zadanie i wie jak je wykonać. Sprawa jest prosta, jest morderstwo - musi być sprawca.

"To nie miało żadnego związku z lojalnością. Przyjaźń nie ma żadnego znaczenia dla mężczyzny, jeśli przedstawisz mu dostatecznie kuszącą propozycję. Żadnego."


Jo Nesbo potrafi zaskakiwać. Raz dostajemy kryminał trzymający od początku do końca w napięciu, kolejnym razem zalicza wpadkę. "Pancerne serce" nie jest wpadką, lecz w mojej ocenie też szału nie robi. Czytałam lepsze kryminały w jego wykonaniu. Na pewno jest to cały czas pozycja obowiązkowa dla fanów autora, ponieważ historia Harry'ego Hole tworzy wtedy spójną całość. Nie da się ukryć, że Hole to jeden z najbardziej charakterystycznych i popularnych bohaterów w literaturze. Polecam!

"Trudno jest znać wszystkie motywy swoich działań. Podświadomość kieruje się instynktem przetrwania i dlatego często bywa bardziej racjonalna niż świadome myślenie."


You Might Also Like

0 komentarze