Wybawiciel - Jo Nesbo

4.1.17

Tytuł: Wybawiciel
Autor: Jo Nesbo
Wydawnictwo: Publicat
Data premiery: 2009-06-23
Ilość stron: 432
Tłumaczenie: Zimnicka Iwona

"W życiu dla utrzymania równowagi potrzebna jest odpowiednia dawka prawdy i odpowiednia dawka kłamstwa."

Był czas, kiedy wiele razy zastanawiałam się o co chodzi z tą popularnością kryminałów Nesbo, że ludzie tak uwielbiają go czytać. I wiecie co? Teraz sama czytam te kryminały - nałogowo, co widać zresztą po regularności recenzji jego książek na moim blogu. Na dzień dzisiejszy Jo Nesbo stał się moim ulubionym autorem powieści kryminalnych.

"Nasz założyciel, William Booth, mawiał, że jego najlepsi ludzie to kobiety. A mimo to u nas jest tak samo jak w całym społeczeństwie. Głupi, pewni siebie mężczyźni rządzą mądrymi kobietami, które mają lęk wysokości."

"Wybawiciel" to kolejna część przygód Harry'ego Hole autorstwa Jo Nesbo, którą miałam okazję poznać dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej Publicat. Tym razem wraz z Harry'm poszukujemy zabójcy członka Armii Zbawienia. Morderstwo miało miejsce w czasie koncertu przedświątecznego. To była typowa egzekucja bez żadnych świadków. Harry będzie miał duży problem ze znalezieniem osoby, która dokonała zabójstwa. Czy tym razem uda mu się rozwiązać zagadkę?

"Chodzi mi tylko o to, że człowiek szybko staje się samotny, 
kiedy chce do szukania odpowiedzi używać własnego mózgu."

Jo Nesbo znów zaszalał. Zastanawiam się, jak długo jeszcze utrzyma taki poziom w swoich książkach. Nie daje czytelnikowi czasu na odpoczynek. Akcja cały czas nabiera tempa - dla jednych to minus a dla innych plus. Ja jestem w tej drugiej grupie, uwielbiam jak dużo się dzieje. Są momenty kiedy można się pogubić, zwłaszcza gdy pojawia się dużo nowych bohaterów i wypadałoby ich spamiętać. Cała historia jest jednak tak wymyślona, że czytelnik do samego końca może mieć wątpliwości, kto stoi za morderstwem.

"Wątpliwości to cień wiary. Jeśli nie masz zdolności, by wątpić, nie możesz wierzyć. 
To tak jak z odwagą, komisarzu. Jeśli nie odczuwa się strachu, nie można być odważnym."

Uwielbiam postać Harry'ego. Nesbo tak wykreował tego bohatera, że równie dobrze moglibyśmy go minąć na ulicy. Jak każdy normalny człowiek miewa w swoim życiu lepsze i gorsze momenty. Dodatkowo jest uzależniony od alkoholu. Nesbo przy okazji ukazał, jak ten nałóg potrafi niszczyć człowiekowi zarówno życie służbowe, prywatne i miłosne. Mistrzostwo w kreacji bohatera!

"Zamiast tego pomyślał o czymś, co w szpitalu powiedziała kiedyś matka: 
że tylko jedno jest bardziej puste od życia bez miłości, a mianowicie życie bez bólu." 

Kryminały autorstwa Jo Nesbo powinny być pozycją obowiązkową dla każdego czytelnika. Wciągają od samego początku a książkę odkłada się dopiero w momencie przeczytania. Nie ma wrażenia, że "to już kiedyś było". Każda sprawa kryminalna jest inna, skomplikowana i Nobla temu, kto rozwiąże zagadkę przed końcem książki!

You Might Also Like

0 komentarze