Pierwszy śnieg - Jo Nesbo

19.1.17

Tytuł: Pierwszy śnieg
Autor: Jo Nesbo
Wydawnictwo: Publicat
Data premiery: 2010-03-01
Ilość stron: 432
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

"Rozsądnie jest bać się czegoś, czego się nie zna. Ten, kto się nie boi, długo nie pożyje."

Jo Nesbo - tego Pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Światową sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych z Harrym Hole w roli głównej. Fani twórczości Nesbo na pewno wiedzą, że pisarz jest też znanym w Norwegii muzykiem. Popularność zdobył wraz z zespołem Di Derre. 

"Człowiek koncentruje się na tym co ma. Ludzie z wysokim IQ są tak przejęci swoim IQ, że założyli własny klub."

Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie - i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich.

W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany "Bałwan". Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.

"Skoro każde dziecko jest idealnym cudem, to życie w zasadzie jest procesem niszczenia."

Przyznam od razu, że "Pierwszy śnieg" w mojej ocenie to jedna z lepszych pozycji, które do tej pory czytałam a których autorem jest Jo Nesbo. Przyzwyczaiłam się, że lubi wyprowadzać czytelników w pole. Cały czas czekam jednak, aż stanie się cud i choć raz uda mi się rozwiązać sprawę zanim skończy się książka. Do tej pory - 7:0 dla Nesbo. Detektywa by ze mnie nie było. Uwielbiam jego styl pisania, każda książka jest kopalnią złotych myśli. Fabuła wciąga od samego początku, zaś akcja goni akcję. Czytając trzeba zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, nigdy nie wiadomo, który będzie tym istotnym dla całej prowadzonej przez Hole sprawy. Postaci w każdej książce Nesbo jest sporo i nieraz ciężko wszystkich spamiętać, jednak  do tego można się przyzwyczaić. O samym głównym bohaterze - Harry'm Hole - nie trzeba za dużo pisać. Nie zdziwicie się jeśli napiszę, że go uwielbiam a po kolejne pozycje Nesbo czytam ze względu na niego? Harry jest bardzo realny, ma swoje wzloty i upadki.

"Czasami nie wiadomo, czego się szuka, dopóki człowiek tego nie znajdzie."


Książki, które wyszły spod pióra Jo Nesbo, to jedne z lepszych kryminałów, które czytałam. To właściwie dzięki nim sięgnęłam po książki z tego gatunku. Myślę, że każdy powinien przeczytać chociaż jedną książkę Nesbo. Trudne do rozwiązania zagadki, mnóstwo mylnych tropów, wielu bohaterów i intrygujący główny bohater to znaki charakterystyczne jego kryminałów. 

"Zło to nie rzecz, ono nie przenika. Przeciwnie, zło to brak czegoś. Brak dobroci. Jedynym, czego możesz się tutaj bać, jesteś ty sam."

You Might Also Like

0 komentarze