Przewodnik po sadze Zmierzch - Stephenie Meyer

11.6.14


"Zmierzch" od zawsze był jedna z moich pierwszych ulubionych serii dla młodzieży. To od niego zaczęła się moja przygoda z czytaniem. Przeczytałam wszystkie tomy, obejrzałam wszystkie części filmu więc chyba mogę uznać się za fankę serii Stephenie Meyer, prawda? Gdy wyszedł przewodnik po "Zmierzchu" wiedziałam jedno - muszę go mieć! Byłam ciekawa czego tak na prawdę nie wiedziałam albo wyleciało mi z głowy po tylu latach. Gdy książka w końcu do mnie dotarła nie mogłam się od niej oderwać. Dotykałam, kartkowałam. Czyste szaleństwo.

Jeśli mowa o wyglądzie zewnętrznym książki, czyli okładce i jej wykonaniu, to muszę szczerze przyznać, że nie spodziewałam się aż tak dobrze wykonanej roboty. Okładka jest sztywna i matowa. Matowość można uznać za mały minus, gdyż można zostawić niechcący odciski palców, jeśli nie ma się czystych rąk.

 A tamtego lata, kiedy pisałam Zmierzch, nie miałam w ogóle czasu na nic innego. 
Po co miałabym spędzać czas z dala od Forks, skoro mogłam być tam?

Zaglądając do środka od razu możemy zauważyć, że książka jest pięknie zdobiona. Znajdziemy tu sporo rysunków bohaterów, miejsc czy nawet pojazdów. Każdy bardzo łatwo może sobie porównać, czy jego wyobrażenia na temat wyglądu różnych postaci itp. było zgodne z wyobrażeniami autorki Zmierzchu.

Przygodę z przewodnikiem zaczynamy od rozmowy Shannon Hale z Stephenie Meyer. Dowiadujemy się m.in. jak to się stało, że powstał Zmierzch, skąd autorka czerpała pomysły. Wiele interesujących rzeczy można się dowiedzieć z rozmowy Pań - nie będę jednak zdradzać jakich.

Im dalej brniemy w las, a właściwie w książkę to zaczyna robić się coraz ciekawiej. Poznajemy bliżej profile bohaterów Zmierzchu,  m.in. kiedy dane postaci się urodziły, skąd pochodzą a także jakie mają wykształcenie. Zostaje nam również przedstawiona ich historia. Niestety dość często opowieści powtarzają się, co sprawia, że człowiek po prostu nudzi się czytając enty raz tą samą historię tylko z innego punktu widzenia. Załączone mamy także drzewa genealogiczne klanów/rodzin.

Zawsze zachwycam się nad naszymi okładkami. Mogę jednak z czystym sumieniem stwierdzić, że jeśli mowa o okładkach Zmierzchu to mamy najładniejsze. Okładki innych krajów nie dość, że wydawały mi się jakieś takie nijakie to jeszcze w żaden sposób nie pasowały mi do tematyki. Nie mówiąc o śmiesznych tłumaczeniach tytułów. Najgorsze okładki według mnie ma Japonia, ale to tylko moja opinia.

"Przewodnik po sadze Zmierzch" to doskonałe zwieńczenie serii książek o wampirach. Jest idealnym dopowiedzeniem historii oraz rozwiewa wszelkie wątpliwości jeśli takowe były. Po tę książkę powinny sięgnąć głównie osoby, które miały wcześniej do czynienia ze Zmierzchem. Doskonale nadaje się także na prezent, głównie ze względu na bardzo eleganckie wykonanie.

Tytuł: Przewodnik po sadze Zmierzch
Autor: Stephenie Meyer
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data premiery: 2012-11-07
Ilość stron: 560
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska

You Might Also Like

0 komentarze