Pas Deltory: Grota Mrokena & Wyspa Iluzji - Emily Rodda

22.3.14















Dziś mam dla Was hity! Niedawno okazało się, że seria "Pas Deltory" doczekała się kontynuacji! Jestem tym faktem niezmiernie uradowana. Znów mogłam zatopić się w świat przygód Liefa, Bardy i Jasmine.

Dla przypomnienia, "Pas Deltory" to seria stworzona dla troszkę młodszej młodzieży przez Emily Rodda czyli Jennifer Rowe. Jest to "australijska odpowiedź" na Harrego Pottera, serię znaną na całym świecie. "Pas Deltory" przetłumaczony został na 29 języków a sprzedaż wynosi ponad 15 milionów egzemplarzy. W Polsce do tej pory ukazało się 10 części tej interesującej serii.

Władca Mroku przestał rządzić w Deltorze. Nie oznacza to jednak, że się z tym pogodził. Na Mrocznych Ziemiach niewolnikami jest wielu mieszkańców królestwa. Król Lief stara się wymyślić sposób na uratowanie ich. Pomocna w tym może okazać się Pirrańska Piszczałka. Tylko czy legenda o niej jest prawdziwa? Każda z trzech części piszczałki ukryta jest w innym miejscu. Trójka przyjaciół musi je odnaleźć, co wcale nie będzie takie łatwo. Muszą stawić czoło strasznym potworom. Najpierw będą jednak musieli pokonać przeszkody, które staną im na drodze m.in. gobliny, które Długowłosych nie traktują zbyt przyjaźnie i chcą ich złożyć w ofierze Mrokenowi czy larwy, które głównych bohaterów chcą zamknąć w trumnie z błota. Czu Bardzie, Liefowi i Jasmine uda się złożyć Pirrańską Piszczałkę w całość i uwolnić mieszkańców Deltory z Mrocznych Ziem? Co się stanie gdy do pałacu dotrze plotka, że młody król nie żyje? Czy Władca Mroku zaatakuje?

Emily Rodda zafundowała nam kolejne ciekawe przygody trójki przyjaciół. W pierwszych ośmiu tomach bohaterowie starali się złożyć Pas Deltory a teraz Pirrańską Piszczałkę. Mimo iż są to zupełnie odrębne historie to stanowią spójną całość. Cała  seria trzyma bardzo wysoki poziom. Autorka zachowała swój bardzo przystępny styl pisania, dopasowany do wieku docelowej grupy odbiorców.

Z kolei jeśli chodzi o część zewnętrzną książek, to niewątpliwie tom 9 i 10 wyróżnia się od pozostałych. Na pewno ma to związek z tym o czym już pisałam, czyli o dwóch różnych historiach. Nawet w oryginalnym tytule mamy "Deltora Quest" dla pierwszych ośmiu części i "Deltora Quest 2" dla nowych. Okładki maja cudowną oprawę graficzną. Pomagają zwizualizować sobie jak wyglądają  miejsca w których żyją stwory, bądź jak one same wyglądają. Dodatkowo jakość wykonania oceniam na 6, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę cenę książek.

Nowe przygody trójki śmiałków polecam szczególnie tym, którzy czytali poprzednie części. A zainteresowanych odsyłam do tomu pierwszego, żeby poznali całą historię.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Pas Deltory. Grota Mrokena
Autor: Emily Rodda
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 2014-02-26
Ilość stron: 200
Tłumaczenie: Janusz Maćczak

Tytuł: Pas Deltory. Wyspa Iluzji
Autor: Emily Rodda
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 2014-02-25
Ilość stron: 200
Tłumaczenie: Janusz Maćczak

Za możliwość poznania kolejnych przygód Liefa, Bardy i Jasmine dziękuję Wydawnictwu Egmont.
Książki przeczytane w ramach wyzwań:
 CF - 2014 - logo
http://www.recenzjum.pl/2013/12/wyzwanie-czytam-nowosci.html 

You Might Also Like

0 komentarze