Pretty Little Liars. Sekrety - Sara Shepard

12.2.14

W listopadzie 2013 roku nakładem Wydawnictwa Otwarte ukazała się kolejna, odrębna część najmodniejszej serii roku. Mowa tu oczywiście o Pretty Little Liars i "Sekretach" ich głównych bohaterek.

Akcja tej książki ulokowana jest gdzieś między czwartym a piątym tomem Kłamczuch. Z tego względu za jej czytanie powinny się zabrać się osoby, które są już na tym poziomie. Osoby które zaczną przygodę z tą serią i zaraz na początku przeczytają "Sekrety" mogą po prostu sobie popsuć zabawę z dochodzeniem tego kto jest A.

Gołym okiem widać, że oprawa zewnętrzna książki bardzo różni się od tych z serii Pretty Little Liars. O ile czarne okładki do tej pory mi się podobały, ta w ogóle nie przypadła mi do gustu. Po pierwsze - nie pasuje w żadnym stopniu do białych okładek z tej serii, a po drugie - ma wyglądać na taką elegancką lecz w rzeczywistości wygląda tragicznie. Jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Mój egzemplarz - mimo mojego dbania o książki - bardzo szybko uległ zniszczeniu, okładka się rozchodzi, wierzchnia warstwa odpowiadająca za połysk ściera się.
Przejdźmy jednak do treści książki, która niestety również nie zachwyca. Tyle szumu było wokół "Sekretów" a jak dla mnie okazały się one klapą. Podzielone zostały na cztery części. Wychodzi więc po około sto stron na sekret każdej z Kłamczuch. Sama autorka Sara Shepard znana jest z młodzieżowego stylu pisania oraz tego, że jej książki potrafią wciągnąć każdego, że są nieprzewidywalne. Dlaczego więc wyszło jak wyszło?

Dowiadujemy się co działo się u naszych Kłamczuch w okresie świątecznych ferii. Hanna zostaje zmuszona do spędzenia świąt w towarzystwie nowej idealnej rodziny swojego ojca. Martwi się jednocześnie o swojego chłopaka i ich związek. Emily nie umie odnaleźć się w sytuacji jaką wywołała prawda o jej orientacji. Zachowanie jej rodziny też tego nie ułatwia. Dziewczyna musi jednak rozpracować grupę dziewczyn, które pracując jako elfy Świętego Mikołaja kradną świąteczne ozdoby. Rodzice Arii rozwodzą się przez co dziewczyna cierpi. Nie pomaga jej też fakt, że Ezra nie daje znaku życia. Wszystko wywróci się do góry nogami jak w drzwiach pojawi się jej wielka miłość z Islandii. Spencer z kolei prowadzi odwieczną wojnę ze swoją starszą siostrą Melissą. Tym rzem przyjdzie im stanąć do walki o tego samego chłopaka.

Sekrety Kłamczuch nie powalają na kolana. Większość kręci się jak zwykle wokół historii miłosnych. Odnoszę wrażenie, że one na siłę niszczą swoje życie i robią sobie tylko pod górkę. Normalny człowiek uczy się na swoich błędach. Wychodzi więc na to, że one nie mieszczą się w tę kategorię.

Moim zdaniem Sara Shepard stara się jak najwięcej wycisnąć z serii Pretty Little Liars, czego efektem są takie "dodatki". Nie mam nic przeciwko tego typu pozycjom pod warunkiem, że ukazują się one w odpowiednim momencie, czyli jeśli akcja "Sekretów" dzieję się po tomie czwartym, to wtedy powinna się ukazać a nie dopiero po dwunastej części. Więc tutaj ewidentnie strzał w kolano zrobiło sobie Wydawnictwo Otwarte. Mam nadzieję, że kolejna część Pretty Little Liars czyli już trzynasta będzie miała wyższy poziom niż te nieszczęsne "Sekrety".

Książkę mogę polecić fanom tej serii, którzy nie mają nic przeciwko czytaniu o czymś co miało miejsce X tomów wcześniej.

Moja ocena: 2/6

Tytuł: Pretty Little Liars. Sekrety
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte / Moondrive
Data premiery: 2013-11-06
Ilość stron: 452
Tłumaczenie: Mateusz Borowski


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

Książka została przeczytana w ramach wyzwania:
http://czytadlatetiisheri.blogspot.com/2013/12/rekord-2014-zapisy.html

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Tal to już jest, nawet z największej cytryny nieustannie soku wyciskać się nie da ;-) Seria faktycznie bardzo modna, autorka próbuje wykorzystać swoje pięć minut, co z jednej strony jest rzeczą naturalną, zwłaszcza dla kogoś, kto nie jest uznawany za pisarkę wybitną ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko czasami trzeba wiedziec kiedy powiedziec dosc:) Czasami lepsze są krótsze serie niż wielotomówki.

      Usuń