Nowa ziemia - Julianna Baggott

22.11.13


Julianna Baggott to autorka bestsellerów, występująca również pod pseudonimami Bridget Asher oraz N.E.Bode. Na swoim koncie posiada zarówno powieści dla dorosłych jak i dla osób młodszych. Jest założycielką organizacji Kins in Need - Books in Deed, która przekazuje darmowe książki dzieciom z ubogich rodzin.

Trylogię "Świat po wybuchu" rozpoczyna "Nowa Ziemia", która zbiera bardzo dobre recenzje. Producent Zmierzchu czyli Wytwórnia Fox 2000 wykupiła prawa filmowe. Książka z kolei została przetłumaczona na 20 języków!

Koniec świata. Wielu o nim mówi a jeszcze więcej hucznie go zapowiada. Na nasze szczęście zapowiadanego końca naszego istnienia nie było i nadal żyjemy. Co by było gdyby jednak spełniły się przepowiednie? Kto wie, może byłoby tak jak opisała to Julianna Baggott?

Ziemia została zniszczona. Eksplozje bomb nuklearnych, które miały specjalne właściwości sprawiły, że ci, którzy przeżyli stopili się z tym co ich otaczało. Jedną z ocalałych jest Pressia, która mieszka z dziadkiem. Dziewczyna każdego dnia walczy o przeżycie. Kończy jednak 16 lat więc jedyną możliwością przetrwania jest dla niej ucieczka. Dzieje się tak dlatego, gdyż OPR czyli organizacja militarna werbuje w swoje szeregi każdą osobę, która ukończyła 16 rok życia. Podczas ucieczki Pressia poznaje Partridge'a. To chłopak, który dotąd żył w kopule, czyli tam gdzie było co jeść i gdzie spać. Dlaczego więc chłopak ucieka? Jak potoczą się ich losy? Czy połączą siły w walce o lepsze jutro?

Po skończeniu trylogii "Delirium" kwestią czasu było sięgnięcie po "Nową Ziemię". Dużo osób mi ją polecało, drugie tyle odradzało. Cieszyłam się jednak jak dziecko, gdy ją dostałam. Czy tak też było podczas czytania?

Pomimo pomysły na fabułę, który wydawał mi się bardzo ciekawy, książkę wręcz męczyłam. Zabrakło tego czegoś, co powoduje, że książka wciąga na maksa. Nie mogę też zrzucić tego na język autorki, gdyż "Nową Ziemię" napisała w miarę prostym językiem. Bohaterowie też zostali bardzo dobrze wykreowani.

Książkę mogę polecić głównie fanom dystopii i antyutopii. Reszta z was przeczyta gdy uzna, że
to książka dla nich. Ja do niej nie wrócę, nie sięgnę również po kontynuacje.

Tytuł: Nowa Ziemia
Autor: Julianna Baggott
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 2012-05-09
Ilość stron: 472
Tłumaczenie: Janusz Maćczak

You Might Also Like

0 komentarze