W otchłani - Beth Revis

24.10.13


"W otchłani" to pierwsza część dystopijnej serii napisanej przez Beth Revis,  która wydana została nakładem Wydawnictwa Dolnośląskie. Została ona także nominowana do wielu nagród m.in. do prestiżowej nagrody Carnegie Medal, zaś prawa do książki sprzedane zostały do ponad 20 krajów!

Po tę książkę sięgnęłam jak zwykle pod wpływem wielu dobrych opinii na jej temat. Chciałam się przekonać na własnej skórze, czy faktycznie zasługuje na pochwały czy nie. Początkowo miałam obawy co do tej pozycji. Już samo to, że akcja powieści dzieje się gdzieś w kosmosie na specjalnym statku wydawało mi się dziwne. Z drugiej jednak strony były te pozytywne recenzje i przepiękna, przyciągająca wzrok okładka. Więc co się robi w tej sytuacji? Sięga po "W otchłani"!

Siedemnastoletnia Amy ma na Ziemi wszystko co potrzeba do szczęścia: cała rodzinę, chłopaka, szkołę i znajomych. Gdy jednak jej rodzice decydują się na udział w misji zaludnienia nowej planety, serce dziewczyny jest w rozterce. Zostanie na Ziemi oznaczałoby dla niej to, że już nigdy nie zobaczyłaby swoich rodziców, których tak bardzo kocha. Z drugiej jednak strony, lecąc wraz z rodzicami na nową planetę, musiałaby opuścić swojego chłopaka i całe dotychczasowe życie. Mimo wszystko postanawia, że nie opuści rodziców i ostatecznie wraz z nimi poddaje się hibernacji, która ma umożliwić im przeżycie tak długiego lotu.

Statek, którym lecą uśpieni ochotnicy misji, jest specjalnie zaprojektowany. Prócz załogi żyją na nim ludzie, którzy mają o niego dbać. Niestety plaga, która miała miejsce, pokrzyżowała plany. Część populacji została zniszczona. Statkiem kieruje Najstarszy . Wkrótce dowództwo ma jednak przejąc Starszy, następca Najstarszego.Wszystko komplikuje się dwieście pięćdziesiąt lat po starcie "Błogosławionego".  Do lądowania na Centauri-Ziemi pozostało pięćdziesiąt lat. Ktoś jednak odłączył maszynę, przez co z lodowatego snu brutalnie wybudzona została Amy. Nie jest to jednak jednorazowy przypadek. Starszy z pomocą Amy zaczyna poszukiwania mordercy. Nie wiedzą jeszcze, jak wiele tajemnic i kłamstw skrywa "Błogosławiony".

"W otchłani" to książka, którą czyta się dość łatwo i w miarę szybko. Ja czytałam ją grubo ponad dwa tygodnie ale to tylko ze względu na brak czasu bądź nieumiejętność odpowiedniej organizacji dnia. Beth Revis stworzyła świat, do którego chce się wracać. Rozdziały opisywane są naprzemiennie z punktu widzenia Amy i Starszego. Wątek kryminalny, tajemnice, intrygi i kłamstwa sprawiają, że książka wciąga niemal od samego początku. Pierwszy raz czytałam książkę, której akcja toczy się daleko w przyszłości i to jeszcze w kosmosie. Na szczęście ten pomysł na powieść bardzo przypadł mi do gustu i z niecierpliwością oczekuję kolejnej części tej dystopii.

Polecam!

Tytuł: W otchłani
Autor: Beth Revis
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data premiery: 2012-03-21
Ilość stron: 392
Tłumaczenie: Łukasz Małecki

You Might Also Like

0 komentarze