Pas Deltory. Puszcze milczenia - Emily Rodda

3.1.13


Pas Deltory to seria książek dla osób w wieku 8-12 lat, napisana przez Emily Rodda (a tak naprawdę Jennifer Rowe), pisarki która porównywana jest do Joanne K. Rowling czyli autorki serii o  Harrym Potterze.  Cała seria składa się z 8 tomów, które czyta się bardzo szybko gdyż żaden z nich nie przekracza 200 stron. Przetłumaczona została na 29 języków i sprzedała się w ilości 15 milionów egzemplarzy.

"Zbudź niedźwiedzia,
Żeby ci powiedział.
Mysz się spłoszyła,
Do domu wróciła.
Przez wieka podniesienie
Poczuj zadowolenie."

Jarred i Endon to przyjaciele na dobre i na złe. Po śmierci Królowej a potem także i Króla to młody Endon zajmuje miejsce ojca i staje się królem. W panowaniu pomagają mu w tym bardziej doświadczeni pomocnicy. Zapewniają, że w państwie panuje spokój i dobrobyt. Z biegiem czasu Jarred zostaje oskarżony o próbę zabicia Króla i musi uciekać z bezpiecznego i bogatego królestwa. Dopiero wtedy zdaje sobie sprawę z sytuacji państwa, w którym panuje głód i ubóstwo a władca nic z tym nie robił, mimo iż zostało do niego wysłanych sporo listów w tej sprawie. Po pewnym czasie Pas Deltory ulega zniszczeniu a państwem zaczyna rządzić Władca Mroku. Wtedy też rodzina królewska zmuszona jest do ucieczki uprzednio wykradając to co pozostało z Pasu. Po latach syn Jarreda, Lief w dniu swoich 16 urodzin wyrusza wraz z Bardem na wyprawę, której celem jest odnalezienie 7 kamieni Pasu Deltory, które zostały ukryte w miejscach do których normalny człowiek nigdy nie odważyłby się udać... Czy uda im się odnaleźć kamienie i szczęśliwie powrócić do domu?

Puszcze Milczenia to pierwsza część Pasu Deltory i jest ona wprowadzeniem w świat stworzony przez Emily Rodda. Sięgając po tę serię obawiałam się, że będzie ona dla mnie zbyt dziecinna biorąc pod uwagę to do jakiej grupy docelowej jest dedykowana. Zdecydowałam się na nią głównie ze względu na to, że miała to być australijska odpowiedź na Harrego Pottera. Do serii Joanne K. Rowling tym książkom to daleko ale na szczęście Pas Deltory okazał się równie interesującą serią fantastyczną. Akcja powieści wciąga od pierwszej strony. Śmiało mogę powiedzieć, że dawno nie czytałam tak interesującej książki odbiegającej tematyką od wszędobylskich w moich książkach wampirów. Bohaterowie nie są przerysowani. Ma się wrażenie, że główni bohaterowie to nasi starzy znajomi z klatki obok. Jedno wiem na pewno. Autorka ma głowę do wymyślania różnych potworów, stworzeń i wiem, że w dalszych częściach również mnie nie zawiedzie. A dlaczego to wiem? Bo ja mam nosa do wybierania interesujących serii!

Puszcze Milczenia jak i całą serię mogę polecić każdemu, kto chce poczytać lekką,przygodową książkę na jeden wieczór. Nudzić się przy niej nie będziecie a i myśleć nie trzeba będzie za bardzo;)

Tytuł: Pas Deltory. Puszcze milczenia
Autor: Emily Rodda
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 2012-02-08
Ilość stron: 176
Tłumaczenie: Piotr Jankowski

You Might Also Like

0 komentarze