Przetrwać wszystko - Les Stroud

8.3.13


Les Stroud to ekspert w dziedzinie survivalu, współtwórca programu "Człowiek, który przetrwa wszystko". Ponadto należy do prestiżowego stowarzyszenia The Explorers Club. Teraz powstała Jego książka-poradnik o tym, jak przetrwać w każdym miejscu na ziemii.

W "Przetrwać wszystko" dowiemy się jak dokładnie zaplanować wyprawę. Od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę. Les Stroud uświadamia nam, że na wyprawie, która z naszego punktu widzenia okazywała się prosta, może zdarzyć się wszystko i na to wszystko musimy być przygotowani.

Dowiadujemy się, jak ważne jest studiowanie mapy PRZED wyprawą.

"W trakcie studiowania mapy przed wyruszeniem na wyprawę możesz - dla przykładu - zauważyć, że wzdłuż szlaku bądź rzeki, którą będziecie podążać, biegnie droga. Taka obserwacja może okazać się bezcenna, gdyby zdarzyło wam się wpaść w tarapaty: pół dnia marszu na wschód dzieli mnie od drogi, a być może od ocalenia. Możesz  również odnotować obecność charakterystycznych elementów krajobrazu: mostów, budynków, a może nawet skupisk ludzkich. Nigdy nie dowiedziałbyś się tego, gdybyś nie przestudiował mapy, zanim gdzieś się zapodziała bądź popłynęła z nurtem rzeki wraz z resztą ekwipunku."

W książce umieszczono także kilka zestawów survivalowych, czyli tego co nam kiedyś może uratować życie. Zwracana jest nam uwaga na to, że każdy zestaw należy dostosować do rejony w który się wybieramy. Inny zestaw potrzebny będzie nam na pustyni a inny w dżungli.

Poznajemy też ważne rzeczy które mogą nam pomóc w trakcie wyprawy np.

  • jak zbudować ognisko sygnalizacyjne,
  • jak zdobyć wodę,
  • jak rozpalić ogień,
  • jak zbudować schronienie,
  • jak zdobywać pożywienie.
Jest to kilka rzeczy, które znajdziemy w książce. W "Przetrwać wszystko" znajdziecie o wiele więcej pomocnych porad, przykładów, które mogą uratować nam życie. Wszystko opatrzone jest mnóstwem zdjęć, które ułatwiają nam zrozumienie technik stosowanych przez Stroud'a.

Podsumowując, książka jest bardzo przydanym poradnikiem z którym zapoznać powinny się osoby, które planują podróże w najróżniejsze zakamarki świata. Wszystko co znajduję się w tej pozycji jest przydatne. Dodatkowo zdjęcia pomagają nam zrozumieć poszczególne kroki np. przy rozpalaniu ogniska. Napisana jest przystępnym językiem, co ułatwia czytanie. Jedyny zarzut to za mały rozmiar czcionki ale oczywiście jest to tylko moje zdanie.

Tytuł: Przetrwać wszystko
Autor: Les Stroud
Wydawnictwo: Pascal
Data premiery: 2012-09-19
Ilość stron: 384
Tłumaczenie: Kupisz Sławomir, Wojciechowski Krzysztof, Zontek Tadeusz

You Might Also Like

0 komentarze