Rozdroża - Paul Young

9.2.13


Po przeczytaniu "Chaty", która podbiła serca milionów czytelników, przyszedł czas aby sięgnąc po najnowszą powieść tego samego autora pt. "Rozdroża". Tematyka nowej książki jest bardzo podobna do tej z debiutanckiej książki Young'a.

Anthony Spencer to biznesmen, który aby osiągnąć swoje cele, skłonny jest iść do celu po trupach. Ma liczne kontakty, które wykorzystuje głównie do swoich kolejnych przekrętów. Nie dba o nikogo ani o nic poza samym sobą. Przez swoje zachowanie nie umie porozumieć się z najbliższymi a jego najlepszym przyjacielem jest alkohol. Coraz częściej odnosi wrażenie, że jest obserwowany i śledzony. Obsesja osiąga już taki rozmiar, że Anthony postanawia założyć monitoring. Staje się nieufny wobec ludzi. Niestety stres, alkohol i ta cała sytuacja sprawiają, że Anthony trafia do szpitala w stanie krytycznym, gdzie zapada w śpiączkę. Budzi się w wyimaginowanym świecie, gdzie przeżywa wszystko od nowa. Będzie miał szansę zobaczyć jak postrzegają go inni. Czy Anthony będzie miał jeszcze szansę aby się zmienić?

Muszę przyznać, że "Rozdroża" nie wywarły na mnie takiego wrażenia jak "Chata". Fakt faktem, że nie da się tutaj przewidzieć zakończenia, co jest dużym plusem. Mimo wszystko mamy tu jednak bohatera, który tak samo jak bohater "Chaty" zmienia się w obliczu dziejących się wydarzeń. Na kilometr widać, że autor chciał wykorzystać świetny pomysł z poprzedniej książki, pozmieniać parę faktów, wydarzeń i napisać kolejny bestseller. Niestety tak to nie działa.

Po przeczytaniu obu książek autora, śmiało mogę stwierdzić, że książki wydane spod pióra Young'a czyta się w miarę dobrze. William Paul Young nie pisze językiem trudnym, choć kwiatki zdarzają się wszędzie. Okładkę znowu mamy taką samą jaka pojawiła się za granicą. Czyżby to był jakiś znak rozpoznawczy książek tego autora? Ponadto bardzo spodobał mi się fakt, iż praktycznie każdy rozdział rozpoczynał się od cytatu.

"Jeśli szukasz Prawdy
może w końcu znajdziesz pociechę.
Jeśli szukasz pociechy,
nigdy nie dostaniesz pociechy ni prawdy,
tylko na początek pochlebstwa i pobożne życzenie,
a w końcu rozpacz."


Nie chcę się powtarzać jak przy poprzedniej recenzji, więc po prostu polecę tę książkę osobom, którym spodobała się poprzednią książka autora. Ta również nie powinna zawieść waszych oczekiwań.

Tytuł: rozdroża
Autor: Paul Young
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data premiery: 2012-11-28
Ilość stron: 320
Tłumaczenie: Maria Frąc

You Might Also Like

0 komentarze