Pandemonium - Lauren Oliver

20.9.12


[miłość]. Jedno słowo a tak wiele znaczy. Wyobrażaliście sobie jak wyglądałby świat gdyby [miłość] była surowo zakazana albo co gorsza uznana za chorobę? Nie możesz być szczęśliwa bo to oznaka choroby. Przyszłego partnera wybierasz ze specjalnie przygotowanej dla Ciebie listy. Z góry masz zaplanowaną przyszłość. Zero niespodzianek, zero nagłych zwrotów w życiu.

[pandemonium] to kontynuacja znakomitej trylogii [delirium] autorstwa Lauren Oliver, która do polskich księgarni i sklepów z książkami trafi już 3 października 2012 roku. Koniecznie zapamiętajcie te datę, ponieważ w mojej ocenie [pandemonium] jest stanowczo ciekawsze od [delirium]. Jestem pewna, że szybko  znajdzie się w czołówce listy z najlepiej sprzedającymi się książkami drugiej połowy 2012 roku.

Książka przyciąga uwagę swoją okładką. Na okładce [delirium] działo się niewiele. Jeśli chodzi o [pandemonium] to już nie można tak powiedzieć. Na okładce dzieje się dużo. Pamiętam dzień, jak Wydawnictwo Otwarte pokazało pierwsze fragmenty okładki tej książki. Nie byłam nimi zachwycona, gdyż wybrane części różniły się od siebie kolorystyką. Miałam wrażenie, że okładka będzie zbyt kolorowa. Jednak muszę cofnąć te słowa. Okładka dopracowana jest w 100% i bardzo przemyślana. Nie ma tu czegoś co by nie pasowało do reszty.

Po zajrzeniu do wnętrza książki od razu można zauważyć zmianę w porównaniu z pierwszą częścią. Rozdziały są dwa: WTEDY i TERAZ które nawzajem się przeplatają. Ponadto nie witają nas "złote myśli" z Księgi SZZ, które tak bardzo przypadły mi do gustu podczas czytania [delirium].

WTEDY. Rozdziały opowiadają o tym co działo się z Leną tuż po jej ucieczce. O tym jak radziła sobie w Głuszy. Jak uczyła się życia na nowo. Z nowymi ludźmi. W nowej społeczności. Bez Alexa. Czy sobie poradziła?

TERAZ. Lena Morgan Jones, "wyleczona" członkini AWD. Wszyscy już wiedzą, że Odmieńcy istnieją. I postanawiają z tym walczyć. Cudowny lek na amor deliria nervosa ma być dostępny także dla osób poniżej 18 roku życia. Podczas jednej z imprez AWD Lena dostaje za zadanie pilnować za wszelką cenę Juliana. Nie wie, że to zadanie zmieni jej życie o 180 stopni.

Mimo, iż rozdziały opowiadają zupełnie o innych momentach życia Leny, doskonale się uzupełniają. Akcja z każdą chwilą przyspiesza. Już nie można być niczego pewnym, a już na pewno zakończenia.

Ponadto główna bohaterka przeszła totalną metamorfozę. Z  pełnej wiary i nadziei w to, że miłość można uleczyć stała się osobą odważną i jednocześnie ostrożną. Poznała słodki smak miłości oraz gorzki smak śmierci.

[pandemonium] jest książką, która czyta się szybko dzięki temu, że co chwile coś się dzieje. Nie ma tu czasu na nudę. Nie można się od niej oderwać co skutkuje zarwanymi nocami poświęconymi na jej czytanie. Na plus zaliczyć można także lekki styl pisania Lauren Oliver, bez którego mogłoby być ciężko.

Książkę mogę polecić każdemu kto chce choć na chwilę oderwać się od wszędobylskich wampirów, wilkołaków itp. Zarówno [delirium] jak i [pandemonium] spośród innych książek wyróżnia oryginalny pomysł i często zaskakujące rozwiązania.

Tytuł: Pandemonium
Autor: Lauren Oliver
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Data premiery: 2012-10-03
Ilośc stron: 376
Tłumaczenie: Monika Bukowska

You Might Also Like

0 komentarze